BLOG MIRELLIUM : Chciałabym aby ten blog był żywy i ciepły a nie formalny i pusty. Zapraszam Was do wzięcia aktywnego udziału w nim, by był kreatywniejszy....;-)
niedziela, 30 marca 2008
i za miesiac w naszym ogrodzie- floral series continued..
floral series continued....
these flowers to be spotted in our garden...
I am blooming along with them;-)
SZCZAWNICA-LESNICA (2)
SZCZAWNICA-LESNICA
poniedziałek, 24 marca 2008
niedziela, 23 marca 2008
H-E-J!!!!!
o zdjatkach w ujeciu zyciowym
widzianych naszymi oczyma,
nie ucinaj kadru zdjec
ze swojego zycia.
podpisano: picture freak starajaca sie zatrzymac czas choc na chwile
being myself a picture freak
motta takie moje motta ...
A true friend is someone who reaches for your hand and touches your heart.
About love:
Don't waste your time on a man/woman, who isn't willing to waste their time on you.
wtorek, 18 marca 2008
@Easter time -2008
Witam serdecznie,
Z okazjii Swiat Wielkanocnych zycze spokojnych chwil w gronie rodzinnym, aby starczylo czasu i na relaks i na refleksje nad zyciem. Dolaczam zdjecia z Londynu, gdzie o biale i czarne pisanki nietrudno a wszystkie bardzo artystyczne.
Happy Easter with your dear ones. Have a time to relax and reflect upon life. In the attachments please find my photos with white and black Easter eggs in London, all of them artistic ones.
Feliz Pascua de Ressurreccion con fuertos abrazos y basos.En anexo con London huevos fotos.
Zapraszam do odwiedzenia i wziecia udzialu w moim blogu na stronie www.mirellium.blogspot.com.Licze na komentarze oraz wpisy i rowniez Wasze inicjatywy.
Rowniez podaje link do moich comiesiecznych artykulow o Krakowie w j.ang.dla Irlandzkiego magazynu Visit Poland pod adresem : www.visitpoland.ie ( issue 3).
Please feel invited to my blog at www.mirellium.blogspot.com. I trust you will leave a comment or a post on the left hand side of the blog and perhaps your pictures etc.
Please also visit ( if you feel like doing it) www.visitpoland.ie ( issue 3) where I publish monthly articles about Krakow for Irish nationals.
Najlepsze zyczenia,
mirellium
poniedziałek, 17 marca 2008
my articles online
www.visitpoland.ie
issue 3 on the left hand side ( pdf.file)
FUN IN KRAKOW
niedziela, 16 marca 2008
Sw. Patryk- pub crawling revisited
JAK ANGLICY KOCHAJA PIWO I PUBY ....NIE TYLKO W DZIEN SW. PATRYKA...
W Wielkiej Brytanii powszechne jest chodzenie od pubu do pubu tzw. pub crawling i drinkowanie, co sprzyja zawieraniu nowych kontaktow towarzyskich. Pracujac w duzym, typowym angielskim pubie przy samym Trafalgar Square w centrum Londynu pare lat temu w trakcie moich „ pracujacych” studenckich wakacji moglam zauwazyc, ze bycie „patronem” pubu nie jest rzadkoscia. W duzym pubie gdzie pracowalam „ The Lord Moon of the Mall” okolo godziny 20tej naplywaly rzesze urzednikow z placowek rzadowych z Whitehallu glownie dla ktorych popoludniowe piwo stanowilo niezbedny relaks po pracowitym dniu za biurkiem.
I tutaj w Sheffield natknelam sie na fenomen „pub crawling” uczestniczac z rodowitymi Anglikami w obchodach Dnia Sw. Patryka, ktore to przypadaly na 17 marca. Anglicy daja wyraz swojemu temperamentowi i energii poprzez spiewanie i wznoszenie okrzykow przemierzajac ulice miast i zmierzajac do pubow a w dzien sw . Patryka wzmaga sie intensywnosc zjawiska . Puby sa nierzadko finiszem dnia, uwiecznieniem tygodniowych oczekiwan na dobrze spedzony wieczor z piwem po tygodniu ciezkiej pracy. W dniu swieta Guinessa noszone sa zielone czapki Guinessa / co symbolizuje ciemne piwo angielskie Guiness – zwane ale –/ w pubie piwosze otrzymuja karte kolekcjonerska / patrz: zdjecie/., ktore pozwalaja poznac nowe brandy piwa i otrzymywac 9 piwo gratis po zebraniu 8 naklejek roznych piw. F.O.C. czyli free of charge jest czesto bardzo necace i wielu Anglikow z mila checia bierze udzial w tej zabawie..
Dzien sw. Patryka to niewatpliwie swieto rodzinne oraz swieto towarzyskie. Mozliwosc spotkania z najblizszymi, czy tez przyjaciolmi jest dlugo oczekiwana a na stolikach w pubach czesto widnieje napis „reservation” – rezerwacja. Dzieci graja w karty, oraz tradycyjnie bawia sie coasterami, podstawkami do piwa, objadaja sie chipsami i fast foodem / zobacz : zdjecie /oczekujac na wystep kapeli muzycznej, ktora uswietni koncowke wieczoru.
W hrabstwie South Yorkshire w ktorym obecnie przebywam dialektycznie alkohol okresla sie mianem „booze”- sklepy z alkoholem to off-license ale mozna natknac sie wszedzie na male sklepiki oferujace „booze” i wina.
Nie da sie ukryc, iz popularnosc dnia sw. Patryka wynika z radosci obcowania z innymi ludzmi i relaksacji przy dobrym trunku ale zle nawyki uzaleznienia sa pietnowane w spolecznosci angielskiej o czym traktuja artykuly w prasie , gdzie alarmujace sa statystyki mowiace o wiekszej czestotliwosci uzaleznien dzieci i nastolatkow w Anglii od alkoholu a przekonywujace, iz pozostanie trzezwym jak sedzia „ as sober as a judge” ma swoje zalety –zestaw pozytywnych cech..
Anglicy kochaja piwo i czesto zapisuja sie do klubow internetowych smakoszy piwa. W swoich starych emailach znalazlam oferte zostania czlonkiem klubu Guinessa. Anglicy nie omieszkuja byc czestymi bywalcami licznych pubow, otaczajacych londynski Trafalquar Square- centrum, serduszko Londynu. Po dlugogodzinnej pracy zimne piwo stanowilo pozadany relaks i przynosilo ukojenie nie raz nadszarpnietych nerwow po stresujacej pracy.
Adres emailowy Guinessa to : guiness@guinness-team.com . Bedac czlonkiem klubu Guinessa mozna wygrac lodowke pelna Guinessa, telewizory. Zespol Guinessa ma tez swoj blog, ktory traktuje o brandach Guinessa w Wielkiej Brytanii, jednoczy piwoszy, informuje o zamierzonych dzialaniach, co sie dzieje w swiecie Guinessa w Wielkiej Brytanii.
Nie mozna przesylac emailii do osob ponizej 18 lat i poza Zjednoczonym Krolestwem.
Do nastepnego dnia sw. Patryka prawie jeszcze rok a codzienny dzwiek gongu w pubach przypominajacy ze czas drinkowania dobiegl konca tak bedzie on rowniez sygnalem iz jest jeszcze nastepny dzien i wiele kolejnych uroczystosci sw. Patryka przed nimi.
DZIEN SWIETEGO PATRYKA- 17 marca
Kolokwialnie St. Paddy’s Day jest dniem swiatecznym, w ktorym corocznie obchodzi sie Swieto Patryka (385-461), jednego z patronow swietych Irlandii, 17 marca – to dzien w ktorym Sw. Patryk, patron swiety Irlandii umarl.
Ten dzien jest swietem narodowym Irlandczykow, nie jest jednak oficjalnym dniem wolnym od pracy w Zjednoczonym Krolestwie.
Dzien Sw. Patryka jest obchodzony przez : Irlandczykow, Rzymsko-Katolikow, Anglikanow
Itd.
Swietowanie to przede wszystkim:
- parady zbiorowe
-noszenie trzylistnej koniczyny / patrz: zdjecie/
-ubieranie sie na zielono
-picie duzej ilosci alkoholu
Dzien Sw. Patryka to swieto irlandzkiej kultury oraz swieto chrzescijanskie.
PRZEGLAD OBCHODOW DNIA SW. PATRYKA
Dzien Swietego Patryka jest obchodzony na calym swiecie przez Irlandczykow i coraz czesciej przez ludzi o pochodzeniu nieirlandzkim ( szczegolnie w Australii, Pln. Ameryce, Irlandii) stad fraza:
„ Kazdy chce byc Irlandczykiem w dniu Sw. Patryka”
Obchody to m.in skoncentrowane sie tematyczne wokol rzeczy zielonych i irlandzkich. Zarowno chrzescijanie jak i niechrzescijanie obchodza swiecka wersje dnia Patryka poprzez noszenie zielonych ubran, jedzenie irlandzkich potraw, picie irlandzkich drinkow i uczeszczanie na parady...
Parada dnia Sw. Patryka w Dublinie, Irlandii jest czescia 5 dniowego swieta, ponad 500 tysiecy ludzi uczestniczylo w paradzie w roku 2006. Najwieksza parada dnia Sw. Patryka ma miejsce w Nowym Yorku i jest ogladana przez 2 miliony ludzi. Pierwsza parada dnia Sw. Patryka miala miejsce w Bostonie w 1737 roku, zorganizowana przez Irlandzkie Stowarzyszenie Charytatywne. Obchody swieta w Nowym Yorku zaczely sie 17 marca 1762 roku kiedy irlandcy zolnierze z brytyjskiej armii przemaszerowali przez miasto. Wszystkie miasta irlandzkie takze maja swoje wlasne parady i festiwale. To tych miast przede wszystkim zaliczamy: Dublin, Cork, Belfast, Derry, Galway, Kilkenny, Limerick, Waterford.
Dzien Sw. Patryka jest rowniez obchodzony w kosciele katolickim i jest chrzescijanskim festiwalem oprocz bycia swietem irlandzkiej kultury. Dzien sw. Patryka przypada w okresie Postu.
Dzien Sw.Patryka jest rowniez swiecony przez tych, ktorzy moga i chca oglosic sie Irlandczykami na ten dzien w wielu czesciach polnocnej Ameryki, Brytanii i Australii. Tradycyjnie pija wiec irlandzkie piwo, takie jak:
Murphys, Reamisk, Smithwicks, Harp i oczywiscie Guinness i whiskey i Baileys krem irlandzki.
Je sie rowniez irlandzki chleb sodowy, ktory sprzedawany jest w supermarketach na ta okazje a nie jest sprzedawany w przeciagu calego roku oprocz mozliwosci zakupu w specjalnych sklepach.
Zywa jest tez tradycja robienia i sprzedawania obwarzankow przed Swietem i w tym dniu.
W 2007 roku bedzie miec miejsce pierwsza parada dnia Sw. Patryka i festiwal w szkockim miescie Glasgow.
Mimo tego, iz Glasgow ma duza populacje irlandzka, parada nigdy nie byla mozliwa z powodu potencjalnych sekciarskich konfliktow. Miejmy nadzieje, ze mimo tego wydarzenie odbedzie sie.
Dzien Sw. Patryka promuje Irlandie i jej kulture:
-wzmaga innowacje, kreatywnosc i dzialalnosc marketingowa i masowa, angazuje u podstaw wielu jednostek.
- dostarcza mozliwosc i motywacje dla ludzi pochodzenia irlandzkiego i dla tych, ktorzy czasem zycza sobie byc Irlandczykami aby uczesticzyc i wlaczac sie w kreacje uroczystosci , obchodow Swieta.
- projektowac na skale miedzynarodowa odpowiedni obraz Irlandii jako kraj kreatywny i profesjonalny z szerokim spectrum dzialania.
Pierwszy festiwal Sw. Patryka mial miejsce 17 marca 1996 roku . W 1997 roku byl juz trzydniowym wydarzeniem a do roku 2000 juz czterodniowa impreza. Do roku 2006 festiwal trwal juz piec dni.
JAK ROZPOZNAC SWIETUJACYCH DZIEN SWIETEGO PATRYKA?
Wielu Irlandczykow wciaz nosi koniczyny na czapeczkach i na ramionach tego dnia lub zielone, biale i pomaranczowe identyfikatory ( odzwierciedlajace flage irlandzka)
Chlopcy i dziewczeta farbuja na zielono wlosy lub wkladaja cos zielonego do wlosow. Artysci rysuja wzory koniczynki na policzkach ludzi jako znak kulturowy, wlaczajac w to turystow przybylych do Anglii.
Ciekawostka jest, ze kolor niebieski byl kiedys kojarzony z tym dniem- teraz dominuje zdecydowanie zielony.
*dotyczy roku dwa tysiace zero siedem,
dwa tysiace zero osiem jest rokiem cichym
dla mnie.
sobota, 15 marca 2008
Mimo biegu lat.. " Despite the lapse of time"
" Mimo biegu lat "
Mimo biegu lat,
pozostaje ta sama dla siebie,
moze dla innych tez?
Mimo biegu lat,
wciaz wierze, szukam i trwam
dla siebie,
moze dla innych tez?
Mimo biegu lat,
bez siwych wlosow,
z wyobrazeniami siwych wlosow,
trwam
dla siebie,
moze dla innych tez?
Mimo biegu lat,
Ty i ja,
like matching bookends,
na zawsze
dla siebie,
moze dla innych tez?
Mimo biegu lat,
Ty i ja,
oni: Martyna i Kamil.
na zawsze nasi,
dla siebie, dla nas,
moze dla innych tez?
Mimo biegu lat,
Ty i ja,
oni: M i K,
sama, Ty sam, oni sami,
dla siebie
moze dla innych tez?
Mimo biegu lat,
ja sama,
Ty sam,
oni sami,
dla siebie
moze dla innych tez?
Mimo biegu lat,
oni sami,
ja i Ty nie,
dla siebie
moze dla innych tez?
Mimo biegu lat,
juz w pamieci
my,
oni sami,
moze dla innych tez?
Mimo biegu lat,
pamiec,
oni pamietaja,
inni nie,
moze dla innych tez niepamiec?
Pamiec, niepamiec,
piekno wewnatrz nas
to
dobroc,
moze dla innych tez?
Mimo biegu lat,
pamiec i dobroc trwa.
czwartek, 13 marca 2008
środa, 12 marca 2008
neuroscience or just a flow
Podazamy za flow aby sprecyzowac i wynaturzyc to co w nas tkwi, tak doglebnie.
O co chodzi wiec tej plynnosci?
( zatytulujmy to W GLEBINE SIEBIE)
The continuity of thinking depends on the phase of creating new associations in our mind, which are not infrequently in disagreement with the actual state of our consciousness.
We follow the flow to make more precise and give vent to sth. inside us, so deep within us.
What is up with this continuity of thinking?
( let us entitle this GOING WITHIN OURSELVES)
wtorek, 11 marca 2008
poniedziałek, 10 marca 2008
STARY SACZ - marcowy sadecki collage- 2008
kreatywna architektura- od Karola M.
sobota, 8 marca 2008
INTERNATIONAL WOMEN's DAY 2008
zlot SAS- Hersham- Londyn
poniedziałek, 3 marca 2008
wspomnienia uczelniane- KRAKOW-07
Na zdrowie - w Coffee friends with friends in KRAKOW- feb'08
Fun in Krakow
My article online about Cracow:
http://visitpoland.ie/Article/show/52/Fun+in+Krakow.html
www.visitpoland.ie
Serdeczne pozdrowienia i podziekowania dla Witolda W.