niedziela, 16 marca 2008

Sw. Patryk- pub crawling revisited


JAK ANGLICY KOCHAJA PIWO I PUBY ....NIE TYLKO W DZIEN SW. PATRYKA...

W Wielkiej Brytanii powszechne jest chodzenie od pubu do pubu tzw. pub crawling i drinkowanie, co sprzyja zawieraniu nowych kontaktow towarzyskich. Pracujac w duzym, typowym angielskim pubie przy samym Trafalgar Square w centrum Londynu pare lat temu w trakcie moich „ pracujacych” studenckich wakacji moglam zauwazyc, ze bycie „patronem” pubu nie jest rzadkoscia. W duzym pubie gdzie pracowalam „ The Lord Moon of the Mall” okolo godziny 20tej naplywaly rzesze urzednikow z placowek rzadowych z Whitehallu glownie dla ktorych popoludniowe piwo stanowilo niezbedny relaks po pracowitym dniu za biurkiem.

I tutaj w Sheffield natknelam sie na fenomen „pub crawling” uczestniczac z rodowitymi Anglikami w obchodach Dnia Sw. Patryka, ktore to przypadaly na 17 marca. Anglicy daja wyraz swojemu temperamentowi i energii poprzez spiewanie i wznoszenie okrzykow przemierzajac ulice miast i zmierzajac do pubow a w dzien sw . Patryka wzmaga sie intensywnosc zjawiska . Puby sa nierzadko finiszem dnia, uwiecznieniem tygodniowych oczekiwan na dobrze spedzony wieczor z piwem po tygodniu ciezkiej pracy. W dniu swieta Guinessa noszone sa zielone czapki Guinessa / co symbolizuje ciemne piwo angielskie Guiness – zwane ale –/ w pubie piwosze otrzymuja karte kolekcjonerska / patrz: zdjecie/., ktore pozwalaja poznac nowe brandy piwa i otrzymywac 9 piwo gratis po zebraniu 8 naklejek roznych piw. F.O.C. czyli free of charge jest czesto bardzo necace i wielu Anglikow z mila checia bierze udzial w tej zabawie..

Dzien sw. Patryka to niewatpliwie swieto rodzinne oraz swieto towarzyskie. Mozliwosc spotkania z najblizszymi, czy tez przyjaciolmi jest dlugo oczekiwana a na stolikach w pubach czesto widnieje napis „reservation” – rezerwacja. Dzieci graja w karty, oraz tradycyjnie bawia sie coasterami, podstawkami do piwa, objadaja sie chipsami i fast foodem / zobacz : zdjecie /oczekujac na wystep kapeli muzycznej, ktora uswietni koncowke wieczoru.

W hrabstwie South Yorkshire w ktorym obecnie przebywam dialektycznie alkohol okresla sie mianem „booze”- sklepy z alkoholem to off-license ale mozna natknac sie wszedzie na male sklepiki oferujace „booze” i wina.

Nie da sie ukryc, iz popularnosc dnia sw. Patryka wynika z radosci obcowania z innymi ludzmi i relaksacji przy dobrym trunku ale zle nawyki uzaleznienia sa pietnowane w spolecznosci angielskiej o czym traktuja artykuly w prasie , gdzie alarmujace sa statystyki mowiace o wiekszej czestotliwosci uzaleznien dzieci i nastolatkow w Anglii od alkoholu a przekonywujace, iz pozostanie trzezwym jak sedzia „ as sober as a judge” ma swoje zalety –zestaw pozytywnych cech..

Anglicy kochaja piwo i czesto zapisuja sie do klubow internetowych smakoszy piwa. W swoich starych emailach znalazlam oferte zostania czlonkiem klubu Guinessa. Anglicy nie omieszkuja byc czestymi bywalcami licznych pubow, otaczajacych londynski Trafalquar Square- centrum, serduszko Londynu. Po dlugogodzinnej pracy zimne piwo stanowilo pozadany relaks i przynosilo ukojenie nie raz nadszarpnietych nerwow po stresujacej pracy.

Adres emailowy Guinessa to : guiness@guinness-team.com . Bedac czlonkiem klubu Guinessa mozna wygrac lodowke pelna Guinessa, telewizory. Zespol Guinessa ma tez swoj blog, ktory traktuje o brandach Guinessa w Wielkiej Brytanii, jednoczy piwoszy, informuje o zamierzonych dzialaniach, co sie dzieje w swiecie Guinessa w Wielkiej Brytanii.

Nie mozna przesylac emailii do osob ponizej 18 lat i poza Zjednoczonym Krolestwem.

Do nastepnego dnia sw. Patryka prawie jeszcze rok a codzienny dzwiek gongu w pubach przypominajacy ze czas drinkowania dobiegl konca tak bedzie on rowniez sygnalem iz jest jeszcze nastepny dzien i wiele kolejnych uroczystosci sw. Patryka przed nimi.

DZIEN SWIETEGO PATRYKA- 17 marca

Kolokwialnie St. Paddy’s Day jest dniem swiatecznym, w ktorym corocznie obchodzi sie Swieto Patryka (385-461), jednego z patronow swietych Irlandii, 17 marca – to dzien w ktorym Sw. Patryk, patron swiety Irlandii umarl.

Ten dzien jest swietem narodowym Irlandczykow, nie jest jednak oficjalnym dniem wolnym od pracy w Zjednoczonym Krolestwie.

Dzien Sw. Patryka jest obchodzony przez : Irlandczykow, Rzymsko-Katolikow, Anglikanow

Itd.

Swietowanie to przede wszystkim:

- parady zbiorowe

-noszenie trzylistnej koniczyny / patrz: zdjecie/

-ubieranie sie na zielono

-picie duzej ilosci alkoholu

Dzien Sw. Patryka to swieto irlandzkiej kultury oraz swieto chrzescijanskie.

PRZEGLAD OBCHODOW DNIA SW. PATRYKA

Dzien Swietego Patryka jest obchodzony na calym swiecie przez Irlandczykow i coraz czesciej przez ludzi o pochodzeniu nieirlandzkim ( szczegolnie w Australii, Pln. Ameryce, Irlandii) stad fraza:

„ Kazdy chce byc Irlandczykiem w dniu Sw. Patryka”

Obchody to m.in skoncentrowane sie tematyczne wokol rzeczy zielonych i irlandzkich. Zarowno chrzescijanie jak i niechrzescijanie obchodza swiecka wersje dnia Patryka poprzez noszenie zielonych ubran, jedzenie irlandzkich potraw, picie irlandzkich drinkow i uczeszczanie na parady...

Parada dnia Sw. Patryka w Dublinie, Irlandii jest czescia 5 dniowego swieta, ponad 500 tysiecy ludzi uczestniczylo w paradzie w roku 2006. Najwieksza parada dnia Sw. Patryka ma miejsce w Nowym Yorku i jest ogladana przez 2 miliony ludzi. Pierwsza parada dnia Sw. Patryka miala miejsce w Bostonie w 1737 roku, zorganizowana przez Irlandzkie Stowarzyszenie Charytatywne. Obchody swieta w Nowym Yorku zaczely sie 17 marca 1762 roku kiedy irlandcy zolnierze z brytyjskiej armii przemaszerowali przez miasto. Wszystkie miasta irlandzkie takze maja swoje wlasne parady i festiwale. To tych miast przede wszystkim zaliczamy: Dublin, Cork, Belfast, Derry, Galway, Kilkenny, Limerick, Waterford.

Dzien Sw. Patryka jest rowniez obchodzony w kosciele katolickim i jest chrzescijanskim festiwalem oprocz bycia swietem irlandzkiej kultury. Dzien sw. Patryka przypada w okresie Postu.

Dzien Sw.Patryka jest rowniez swiecony przez tych, ktorzy moga i chca oglosic sie Irlandczykami na ten dzien w wielu czesciach polnocnej Ameryki, Brytanii i Australii. Tradycyjnie pija wiec irlandzkie piwo, takie jak:

Murphys, Reamisk, Smithwicks, Harp i oczywiscie Guinness i whiskey i Baileys krem irlandzki.

Je sie rowniez irlandzki chleb sodowy, ktory sprzedawany jest w supermarketach na ta okazje a nie jest sprzedawany w przeciagu calego roku oprocz mozliwosci zakupu w specjalnych sklepach.

Zywa jest tez tradycja robienia i sprzedawania obwarzankow przed Swietem i w tym dniu.

W 2007 roku bedzie miec miejsce pierwsza parada dnia Sw. Patryka i festiwal w szkockim miescie Glasgow.

Mimo tego, iz Glasgow ma duza populacje irlandzka, parada nigdy nie byla mozliwa z powodu potencjalnych sekciarskich konfliktow. Miejmy nadzieje, ze mimo tego wydarzenie odbedzie sie.

Dzien Sw. Patryka promuje Irlandie i jej kulture:

-wzmaga innowacje, kreatywnosc i dzialalnosc marketingowa i masowa, angazuje u podstaw wielu jednostek.

- dostarcza mozliwosc i motywacje dla ludzi pochodzenia irlandzkiego i dla tych, ktorzy czasem zycza sobie byc Irlandczykami aby uczesticzyc i wlaczac sie w kreacje uroczystosci , obchodow Swieta.

- projektowac na skale miedzynarodowa odpowiedni obraz Irlandii jako kraj kreatywny i profesjonalny z szerokim spectrum dzialania.

Pierwszy festiwal Sw. Patryka mial miejsce 17 marca 1996 roku . W 1997 roku byl juz trzydniowym wydarzeniem a do roku 2000 juz czterodniowa impreza. Do roku 2006 festiwal trwal juz piec dni.

JAK ROZPOZNAC SWIETUJACYCH DZIEN SWIETEGO PATRYKA?

Wielu Irlandczykow wciaz nosi koniczyny na czapeczkach i na ramionach tego dnia lub zielone, biale i pomaranczowe identyfikatory ( odzwierciedlajace flage irlandzka)

Chlopcy i dziewczeta farbuja na zielono wlosy lub wkladaja cos zielonego do wlosow. Artysci rysuja wzory koniczynki na policzkach ludzi jako znak kulturowy, wlaczajac w to turystow przybylych do Anglii.

Ciekawostka jest, ze kolor niebieski byl kiedys kojarzony z tym dniem- teraz dominuje zdecydowanie zielony.


*dotyczy roku dwa tysiace zero siedem,
dwa tysiace zero osiem jest rokiem cichym
dla mnie.

Brak komentarzy: